Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Klenie na spinning

2007-07-11
Marian Firlej

Klenie są rybami dość pospolicie występującymi w naszych wodach. Można je spotkać w jeziorach, stawach, zbiornikach zaporowych czy żwirowniach, ale ich optymalnym środowiskiem są wody płynące.

Praktycznie są wszystkożerne, z wiekiem jednak stają się typowymi drapieżnikami.Budowa ciała klenia pozwala przypuszczać, że ryby te są znakomitymi pływakami, niebojącymi się silnego nurtu. Głowa z szerokim pyskiem jest mocno osadzona w tułowiu. W dobrze umięśnionej części ogonowej dość szeroka płetwa ma kolor czarny, a płetwy boczne ryby - kolor czerwony. Walcowate ciało kleni, o ciemnym grzbiecie, pokryte jest po bokach dużymi srebrnymi łuskami.
W młodym wieku klenie są rybami stadnymi. Starsze osobniki jednak to typowe samotniki. Klenie, mimo licznej populacji, należą do ryb bardzo ostrożnych i płochliwych. Wędkarskie przysłowie mówi, że mają "oko w każdej łusce". Można je łowić praktycznie każdą metodą wędkarską, począwszy od muchowej, poprzez spławikową, gruntową, a skończywszy na metodzie spinningowej. Najlepszy okres łowienia kleni w dużej rzece, na spinning, zaczyna się od połowy lipca, czyli zaraz po tarle, a kończy w październiku. Na Odrze, gdzie łowię na co dzień, najlepszymi miesiącami polowania na klenie metodą spinningową są sierpień i wrzesień. Przechytrzenie klenia mającego powyżej 50 cm to prawdziwe polowanie i złowienie go należy uważać za sukces i nobilitację. Przeważnie jednak łupem wędkarzy pada kleniowa młodzież, mająca do 40 cm długości.
Łowca kleni podczas spinningowania musi się wykazać nie lada sprytem i cwaniactwem. Aby nasze wyprawy nad rzekę w poszukiwaniu kleni zakończyły się pełnym sukcesem, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad. Ta wiedza pomoże nam w przechytrzeniu tej ostrożnej ryby.

A oto najważniejsze:

1.Prawidłowe wytypowanie potencjalnych stanowisk kleni
Dla wędkarzy znających zwyczaje tych ostrożnych ryb wytypowanie przypuszczalnych stanowisk kleni w dużej rzece nie jest zbyt trudne. Natomiast początkujący spinningista musi wiedzieć, że kleni należy szukać w miejscach, w których silny nurt rzeki eliminuje przebywanie innych gatunków ryb będących ich głównymi konkurentami w pozyskiwaniu pokarmu. Do takich konkurentów należą przede wszystkim leszcze, krąpie i płocie.
Jednymi z najlepszych łowisk kleni w dużej rzece są przelewy, czyli obszary wody bezpośrednio stykające się ze szczytem główki od strony głównego nurtu. Nazwa "przelew" wzięła się od tego, że zatopiona część główki znajdująca się blisko nurtu nie wytrzymała naporu wody podczas licznych powodzi i została częściowo rozmyta, tworząc w tych miejscach liczne rynny, dołki i kamieniste wypłacenia, tak uwielbiane przez klenie. Przelewająca się w takich miejscach woda tworzy liczne prądy i zawirowania.
Rozróżniam dwa typy przelewów. Najłatwiej je poznać po położeniu warkocza od strony zaprądowej główki. Gdy warkocz od zakończenia główki układa się w stosunku do głównego nurtu pod kątem prostym (rys. 1a), mamy do czynienia z szerokim głębokim przelewem, o równomiernym przepływie wody, rzadko kiedy pomarszczonym na powierzchni prądami wstecznymi. Głębokość takich przelewów często wynosi do 2 m. Tego rodzaju miejsca są zajmowane przez dorodne klenie. Niespodzianką może być także przyłów w postaci rekordowego sandacza, suma czy szczupaka. W drugim typie przelewu (rys. 1b) warkocz od strony zaprądowej odchodzi od szczytu główki w stronę środka rzeki. Takie przelewy są dość płytkie, mocno rozmyte, z licznymi prądami i zawirowaniami, a dno pokryte jest kamiennym narzutem. Jest to prawdziwe królestwo kleni, jednak ze względu na dość płytką wodę ich rozmiary nie są oszałamiające.
Kamienne opaski i prostki to drugie bardzo dobre łowisko kleni w rzece (rys. 3). W takich miejscach klenie zajmują stanowiska hierarchicznie: przy samym brzegu młodzież, a im dalej w nurt, tym ryby większe i ostrożniejsze.
Niezłymi łowiskami są także bliskie okolice silnych prądów zatokowych, bezpośrednie sąsiedztwo filarów mostów, zatopionych drzew, tam czy przepustów. Klenie gromadzą się także w pobliżu ujść rzek, starorzeczy, kanałów i portów.

2.Prawidłowe podejście do łowiska, zajęcie na nim najlepszego stanowiska oraz zachowanie się wędkarza podczas samego łowienia
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczne łowienie kleni jest prawidłowe podejście do łowiska i zachowanie się na nim. Wielu wędkarzy lekceważy ten element polowania, płosząc ostrożne klenie na długo przed wykonaniem pierwszego rzutu. Należy pamiętać, że nasz ubiór powinien się zlewać z otoczeniem. Wybierając się na ryby, nie zakładam żadnych jaskrawych czapek, kamizelek czy innych elementów mojego wyposażenia. Do kleniowego łowiska podchodzę zawsze wolno i ostrożnie. Nie wykonuję w tym czasie żadnych gwałtownych ruchów. Patrzę uważnie pod nogi, by nie nadepnąć na suchą gałąź, pustą plastikową butelkę czy luźny kamień. Każdy bowiem hałas czy nienaturalny ruch spłoszy klenie na długie godziny. Łowiąc klenie, poruszam się zawsze pod prąd wody, zachodząc je od ogona. Po zajęciu stanowiska odczekuję kilka minut, zanim wykonam pierwszy rzut. Nazywam to jego wyciszeniem. W tym czasie pilnie obserwuję wodę. Oceniam jej głębokość, uciąg oraz rozchodzenie się prądów. Typuję także przypuszczalne miejsce lądowania zaciętej ryby. Tu nie może być żadnego przypadku. Kleń to bardzo silna i waleczna ryba, a przy tym niezmiernie przebiegła i płochliwa. Wykorzysta każdy nasz najmniejszy błąd, by wygrać z nami walkę.
3.Prawidłowy dobór sprzętu spinningowego do łowienia kleni tą metodą w rzece
Zacznijmy od wędki. Dobry kij do łowienia kleni w nurcie rzeki to taki, którym bez problemu rzucimy małą przynętę na odległość kilkudziesięciu metrów. Można to uczynić tylko wędką o sztywnym dolniku. Sztywny dolnik pozwala także na skuteczne zacięcie ryby. Część szczytowa kija powinna przechodzić w dość miękką akcję paraboliczną. Czuła szczytówka zasygnalizuje nam każdy kontakt ryby z przynętą, pozwoli na bardzo naturalne jej poprowadzenie oraz wyhamuje nagłe zrywy silnego klenia podczas holu. Na dużej rzece stosuję spinningi długości od 2,70 do 3,30 m, o ciężarze wyrzutu do 25 g.
Jeśli chodzi o kołowrotek, to najlepszy jest średniej wielkości, mający łożysko oporowe i bardzo dobry mechanizm hamulcowy. Stosuję kołowrotki z systemem drag, który pozwala na kontrolowanie zachowań ryby podczas holu przez zwiększenie lub zwolnienie sprzęgła hamulca bez naruszenia ustawienia głównego.
Zaczynając moją przygodę z kleniami na Odrze, stosowałem żyłki o średnicy 0,14 do 0,16 mm. Jednak utrata wielu dużych ryb sprawiła, że obecnie stosuję wyłącznie dość sztywne tonące żyłki o średnicy 0,18 do 0,20 mm. Na szpuli nawijam zawsze minimum 200 m żyłki. Stosowanie odcinków 100-metrowych sprawiło, że często podczas odjazdów ryb z nurtem rzeki na szpuli pozostawał tylko podkład. Próbowałem łowić klenie na plecionki, jednak bardzo szybko zrezygnowałem. Największą, moim zdaniem, wadą tych linek jest ich zerowa rozciągliwość, która powoduje nienaturalną pracę przynęt w silnym nurcie rzeki. Następną ich wadą jest powodowanie zbyt szybkiej reakcji wędkarza na pierwszą fazę brania klenia, przez co zaliczamy wiele pustych zacięć. Sztywność plecionek sprawia też, że większość delikatnie zapiętych ryb spada nam podczas holu.
Mało docenianym przez wędkarzy, a moim zdaniem bardzo ważnym, elementem wyposażenia kleniarza są agrafki mocujące żyłkę główną z przynętą. Zastosowanie łączników wykonanych ze zbyt miękkiego drutu kończy się zazwyczaj ich odgięciem podczas długiego holu klenia. Natomiast za twarde i przehartowane łączniki pękają już przy zacięciu ryby.
4.Prawidłowy dobór przynęt spinningowych w zależności od warunków panujących na łowisku
Moimi ulubionymi przynętami na odrzańskie klenie są woblery, obrotówki i małe silnie tłoczone wahadłówki. Próbowałem łowić na przynęty gumowe, jednak ich skuteczność w porównaniu z wyżej wymienionymi przynętami była zdecydowanie słabsza.
Woblery. Dobry wobler kleniowy powinien się charakteryzować silną akcją pionową z widocznym migotaniem bocznym o dużej amplitudzie drgań, które są wyczuwalne podczas prowadzenia przynęty na końcu szczytówki wędki. Takie woblery mają wydłużoną paletkę steru głębokości, ułożoną pod niewielkim kątem w stosunku do korpusu. Spinningiści nazywają je woblerami nurkującymi. Właśnie wydłużony ster woblera sprawia, że napierająca na niego woda powoduje natychmiastowe zanurzenie i stabilną pracę w ostrym prądzie rzeki. Tego typu woblery pomimo małych rozmiarów można sprowadzać na znaczne głębokości. Łowiąc w nurcie, używam przede wszystkim woblerów pływających, które nienagannie pracują zarówno podczas prowadzenia kołowrotkiem, jak i zatrzymania w prądzie rzeki. Wielkość przynęt uzależniam zawsze od warunków panujących na łowisku. Na płytkich przelewach czy opaskach stosuję woblery od 2,5 do 4 cm, na głębszych - od 5 do 9 cm. Kolory wabików muszą przypominać naturalny pokarm kleni. Na Odrze sprawdzają się odcienie czerni, brązów z dodatkiem srebra, złota i żółci. Bardzo dobre są także woblery w kolorach naturalnych, tj. ciemny grzbiet i jasnoperłowy bok. Woblery muszą być wyposażone w bardzo dobrej jakości twarde i ostre kotwiczki. Cienkie i sprężyste kotwiczki kleń podczas holu demoluje twardym pyskiem.
Obrotówki. Do najskuteczniejszych, moim zdaniem, należą blaszki typu aglia o szerokiej pracy skrzydełka, o rozmiarach 00, 0, 1 i 2. Najlepsze kolory paletek to matowe srebro, miedź, złoto oraz czarne z czerwonymi i żółtymi akcentami. Liczbę pobić zwiększa umieszczony na kotwiczce chwost, tzw. jeżynka. Wąsko pracujące obrotówki typu long są skuteczne na niemrawe klenie, które nie przejawiają zbytniej ochoty do współpracy z wędkarzem.
Wahadłówki. Przy bardzo niskim poziomie wody niezwykle skuteczne są silnie tłoczone dwukolorowe 3,5-centymetrowe wahadłówki gdańskie. Gdy pogoda była słoneczna, a woda silnie prześwietlona, sprawdzało mi się połączenie miedzi ze srebrem, w dni pochmurne - mosiądzu ze srebrem.

Marian Firlej

Fot. autor

Słowa kluczowe: | wędkarstwo | spinning | Odra | Marian Firlej |

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj