Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Kogut na sandacze

2011-10-25
Redakcja

Kogut to przynęta skuteczna, ale bardzo specyficzna. Jest związana z zaporowymi sandczami jak mało co innego. Jest to polski wynalazek, jeden z tych, którymi trwale wzbogaciliśmy światowe wędkarstwo.

Podstawowa cechą koguta jest... dobra kotwica. Musi mieć ponadto uszko skierowane  w stronę grotów no i nie przekraczać dopuszczonego przepisami (np RAPRem PZW) ich rozstawu. Waga ołowianej główki zależna jest nie tylko od głębokości łowiska, ale także od tego czy jest w nim uciąg (zdarza się na zaporówkach), od techniki łowienia i bieżących upodobań sandaczy. Trudno więc jest podać jakieś uniwersalne wartości. Tak więc zestaw główek, jaki sprawdził się np na Zbiorniku Turawskim (12, 16, 20, 24 i 28 g) wcale nie musi być równie dobry na zalewach Zegrzyńskim czy Solińskim. Rzeki zaś to pod tym względem zupełnie inna kategoria łowisk.
Zdobienie koguta jest sprawą drugorzędną. Sandacze wabi przede wszystkim opad, mocne puknięcie o dno, a w mniejszym stopniu pęczek piór. Zdarzają się sytuacje, że wędkarz łowi piekne "sandały" na przynętę, której drapieżniki wcześniej oderwały wszystkie pióra oprócz jednego! Co zaś do kolorów - można eksperymentować bo sandacz to ryba nieobliczalna. Można zacząć od rozróżnienia, że w jasny słoneczny dzień łowi się na ciemne, a w pochmurny i o poranku/zmroku na jasne. Są to jednak sprawy drugorzędne. Największe znaczenie mają waga, szybkość opadu i długość skoku oraz to, że kogut po uderzeniu o dno musi od razu się od niego oderwać. 
Dokładne omówienie technik prowadzenia koguta znajdzie się w jednej z następnych Porad tygodnia.

Film na temat łowienia sandaczy na koguty na Zalewie Zegrzyńskim zobaczysz TUTAJ.


Fot. archiwum

 

 

Słowa kluczowe: | zalew | sandacz | spinning | kogut | jig | opad |

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj