Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Sposób na sandacza - wydanie specjalne WMH

2013-05-28

Sandacz ma w sobie coś tajemniczego, co sprawia, że coraz więcej wędkarzy specjalizuje się w jego łowieniu. Sandaczowi łowcy tropią mętnookie drapieżniki w mniejszych i większych rzekach, jeziorach oraz zbiornikach zaporowych, łowiąc z brzegu, ale też z pokładów łódek. Spinningując, posługują się dobieranym przez wiele sezonów sprzętem i używają wymyślnych technik oraz sposobów prowadzenia różnorakich przynęt. Inni sięgają po żywą rybkę lub filecik i również mają zaskakująco dobre wyniki w starciach z tymi drapieżnikami.

O pomoc w stworzeniu niniejszego wydania specjalnego poprosiliśmy kilku znanych wędkarzy, którzy poświęcili wiele czasu na poznanie tajemnic łowienia sandaczy. Każdy z nich ma swoje ulubione łowiska oraz metody, ale też sekrety, dzięki którym udaje im się skutecznie polować na mętnookie. Darek Mrongas oraz Kamil „Łysy Wąż” Walicki podzielą się z Wami swoimi doświadczeniami w łowieniu rzecznych sandaczy metodą spinningową  z ostrogi, w okolicach kamiennych opasek, na rafach oraz przykosach. Doskonałym uzupełnieniem tych opowieści jest tekst dobrze Wam znanego Mariana Firleja, który osiąga świetne wyniki, łowiąc rzeczne sandacze na filecik z martwej rybki. Woda płynąca to jednak nie wszystko. Michał Krzyżanowski wziął na warsztat zbiorniki zaporowe, które obok rzek są sztandarowymi łowiskami mętnookich. Z jego tekstu dowiecie się, gdzie szukać tych drapieżników w zaporówkach i jak się do nich skutecznie dobrać za pomocą sztucznych przynęt. Tematu łowienia jeziorowych sandaczy podjął się Wojtek Krzyszczyk, który podpowiada, czym różni się polowanie na sandacze w jeziorze od łowienia w zbiornikach zaporowych. Jeśli ryby nie reagują na starania spinningistów, niezwykle pomocne okażą się wskazówki Roberta Wiśniewskiego. Jego zestaw spławikowy z żywą rybką na haczyku potrafi skłonić do brania niejednego leniwego drapieżnika.

 

 

W numerze

 • Sandacz z ostrogi (Dariusz Mrongas)
  Miejscami najczęściej odwiedzanymi przez wędkarzy, którzy chcą złowić sandacza, są rzeczne ostrogi, czyli popularne główki.  
 • Sandacz z rzecznej rafy (Dariusz Mrongas)
  Rafy to wypłycenia w nurcie rzeki lub na jego obrzeżach. Charakteryzują się niewielką głębokością, dużym przepływem wody i tym, że na ich dnie zalegają w większości kamienie.
 • Sandacz z opaski (Kamil Walicki)
  Rzeczne opaski to jedne z ulubionych miejscówek autora. Brzeg jest umocniony kamieniami, wilkinową lub materiałową faszyną i obmywany silnym nurtem.
 • Sandacz z przykosy (Kamil Walicki)
  Wielka rzeka pracuje bez ustanku, formując swym nurtem dno. Gdzieś wyryje dół lub głęboką rynnę, aby gdzie indziej usypać tony piachu. Piaszczyste łachy swym wyglądem przypominające nadmorskie wydmy mogą utrzymywać się w jednym miejscu nawet przez cały sezon, choć zdecydowanie częściej przemieszczają się z prądem rzeki.
 • Sandaczowe rzeczne zasiadki (Marian Firlej)
  Ogromna liczba ostróg, opasekl kamiennych rafek, dołów i głębokich rynien sprawia, że sandacze w dużych rzekach czują się znakomicie, mając tu doskonałe warunki bytowania. Niestety, na wędkę przechytrzyć je trudno. No, chyba że zastosujemy rzeczną gruntówkę.
 • Sandacz na spławik (Robert Wiśniewski)
  Z roku na rok coraz trudniej złowić jeziorowego sandacza metodą spinningową. Wędkarze tłumaczą tę sytuację małą populacją tych drapieżników i tym, że rybom opatrzyły się przynęty, którymi są wprost zasypywane. Może powinniśmy zatem spróbować powrócić do starej metody połowu sandacza na zestaw spławikowy?
 • Sandacze ze zbiorników zaporowych (Michał Krzyżanowski)
  Praktycznie każdy zbiornik zaporowy jest inny, ale niemal wszystkie oferują sandaczom doskonałe warunki. 
 • Jeziorowy sandacz (Wojciech Krzyszczyk)
  Czas, jaki przeznaczymy na znalezienie jeziorowych szlaków sandaczy, z pewnością nie będzie zmarnowany. Tutaj - inaczej niż na typowej zaporówce - sandacze całe swoje życie trzymają się tych samych miejsc i żerują w sposób, który można przewidzieć.

 

Niniejsze Wydanie Specjalne jest już w sprzedaży w sklepach i kioskach. 

Sprzedaż wysyłkowa
Twoje Media Sp. z o.o.ul. Jasnodworska 3, 01-745 Warszawa
tel: 022-616 16 04, fax: 0-22-616 15 24e-mail: prenumerata@wmh.pl
Numer konta bankowego:55 1750 0009 0000 0000 0553 7417

Cena 6,90 zł za egzemplarz z gratisowym filmem-niespodzianką na DVD i jednym z archiwalnych wydań WMH, również dołączonym gratisowo. Jeśli płacisz przelewem z góry, nie ponosisz kosztów wysyłki! Do przesyłki za pobraniem jest on doliczany wg cennika Poczty Polskiej.

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj