- Czytelnia
- Serwisy społecznościowe
Ostatnie komentarze
Blady w Szczupaki na płytkich wodach
młody karp w Kto jest najbardziej znanym na świecie wędkarzem?
Remigiusz1940 w Lekki zestaw helikopterowy do feedera
Adam w Jaki spinning na jazie?
Licznik odsłon

Burzliwy rozwój spinningu skutkuje również rozwojem słownictwa opisującego poszczególne typy przynęt. Przypominamy dziś co kryje się pod nieco zagadkowymi dla laika nazwami typów woblerów.
Wobler woblerowi nierówny, a ich poszczególne typy potrafią się między sobą bardzo różnić. Do Europy nowinki trafiają głównie z USA razem z angielskojęzycznymi nazwami, brzmiącymi czasem zagadkowo. Poniżej krótka charakterystyka niektórych popularnych typów woblerów.
- Crankbait - wobler przeznaczony do prowadzenia bez wykonywania ruchów szczytówką (to crank - zwijać, kręcić). O jego pracy decyduje ster, mocowanie linki i wyważenie. Przynęta ma wyraźną akcję odczuwalną na kiju. Do tej grupy zaliczamy jednak również modele bezsterowe (lipless cranks), spłaszczone bocznie i z oczkiem do mocowania linki umieszczonym na grzbiecie.
- Jerkbait - wobler przeznaczony do prowadzenia z podszarpywaniem szczytówką (to jerk - szarpać). Tu można wyróżnić dwie podgrupy: glidery odchodzące na boki i rysujące w wodzie zygzak oraz divery, które na podszarpywanie reagują tonięciem, rysując w wodzie wzór zebów piły. Jerkbaity mogą być tonące (sinking), pływające (floating) i neutralne, określane też jako zawieszające się (suspending). Te ostatnie po zaprzestaniu podszarpywania pozostają na danej głębokości, nie zanurzając sie ani nie wypływając.
- Twitchbait - w zasadzie jest to podtyp jerkbaita przeznaczony do łagodnego, nieregularnego podszarpywania (to twitch - lekko podciągać). Są smukłe i mają niewielkie stery. Można je prowadzić co jakiś czas luzując linkę w przerwach między podszarpnięciami, co skutkuje nieregularnym uciekaniem przynęty na boki.
- Stickbait - również podtyp jerkbaita. To określenie oznacza wobler bezsterowy o kształcie cygara lub laski (stick), pływający lub wolno tonący. Prowadzi się je w warstwie podpowierzchniowej lub po wodzie za pomocą nieregularnych szarpnięć, zygzakiem (technika zwana walking the dog - wyprowadzenie psa). Większość stickbaitów nie ma własnej akcji, ale niektóre z nich po zatrzymaniu przez krótką chwilę wabiąco kołyszą się na boki.
Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.
Prosimy o cierpliwość.
Komentarze