Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Kleniowy spinning na przelewach

2013-10-15

Płytkie, rozmyte przelewy na zakończeniach główek to modelowe łowiska kleni. Podpowiadamy dziś, jak obławiać takie miejsca.

Takie miejsca powinny mieć pofałdowane dno z kamiennym narzutem, co zresztą rozpozamy po licznych zawirowaniach na powierzchni wartkiej wody. Przygotowaliśmy dziś kilka porad autorstwa znanego odrzańskiego wędkarza, Mariana Firleja, właśnie na temat obławiania tego rodzaju miejsc.

  • Łowiąc z odkrytych i płaskich ostróg nie podchodźmy bliżej niż kilka metrów do ich końców. Podchodźmy na stanowisko zawsze po stronie napływowej, stąpając cicho i lekko.
  • Zaczynamy od obrotówki long nr 1, obławiając nią napływ rzutami w kierunku sąsiedniej ostrogi. Po zarzuceniu kasujemy luz, unosimy kij wysoko i dość szybko prowadzimy błystkę w pół wody. Ataki kleni mamy z reguły u nasady umocnienia.
  • Kolejny krok to przejście na środek ostrogi i aglię nr 1. Rzuty wykonujemy początkowo w stronę drugiego brzegu, lekko pod prąd, a następnie wachlarzykiem schodzimy coraz niżej w stronę warkocza. Po opadnięciu błystki na wodę ruchem szczytówki napinamy żyłkę, dzięki czemu przynęta od razu startuje. Początkowo łowimy z wędką w górze i przynętą tuż pod powierzchnią, potem kij opuszczamy i łowimy w pół wody. Dobrze jest urozmaicać łowienie przekładając wędkę z boku na bok (i pamiętając o kasowaniu luzów kołowrotkiem).
  • Ostatnim punktem obławiania przelewu jest spenetrowanie strefy przydennej obrotówkami nr 2 i to jest górna granica wielkości kleniowych blaszek. 
  • W przeciwieństwie do woblerów, obrotówki częściej są atakowane w górnych partiach wody.

Podane rozmiary i typy błystek to sprawdzony standard Mariana Firleja którego warto się trzymać. Jednak jak zwykle to ryby mają w tej sprawie decydujące zdanie, więc warto być elastycznym i dopasowywać się do aktualnych warunków.

Fot. Marian Firlej

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj