Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Okonie na swimbaity

2014-03-25

Swimbaity są nadal mało popularne wśród polskich spinningistów. Przedstawiamy dziś niektóre sposoby łowienia okoni na te skuteczne przynęty. 

Do poprawnego posługiwania się mniejszym swimbaitem (8-10 cm) z miękkiego silikonu niezbędny jest lekki i czuły kij zapewniający dobry kontakt z przynętą. W tym przypadku jest nią trzyczęściowa imitacja okonia w naturalnych barwach i z małą, lekką płetwą ogonową, również w naturalnym kształcie. Zbroimy ją główką jigową o wadze dostosowanej do siły nurtu i głębokości oraz grubości stosowanej linki. Na wiosennych łowiskach dobrze jest mieć główki o wadze np. od 3 do 10 g. Gumy można zbroić nimi asymetrycznie, co ułatwia naśladowanie ruchów rannej lub uciekającej panicznie rybki. Innym, godnym polecenia wariantem jest zbrojenie gumy hakiem offsetowym z ciężarkiem zatopionym na jego trzonku.
Przynętę taką mocuje się na metrowej długości przyponie z fluorokarbonu 0,20-0,25 mm, dzięki któremu jej prezentacja jest idealna. Nie jest to bynajmniej przypon ochronny na szczupaki i o tym trzeba pamiętać. 
Podstawą jest łowienie z opadu, przy czym na agresywnie żerujące okonie dobre jest np ostre, podwójne podbicie z kija, po którym przynęta opada zygzakiem, wabiąco falując. Gdy jednak woda jest bardziej zimna a okonie - ospałe, wykonuje się długie i łagodne pojedyncze podbicia po których następują długie przerwy na opad. Niezbędne jest stałe napięcie linki i pełna koncentracja wędkarza. Zacinamy z lekkim opóźnieniem. 

 

 

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj