Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Okonie na spławik

2015-05-26

Dziś swoją wiedzą o łowieniu mało aktywnych okoni dzieli się Marian Firlej. Trzeba bowiem pamiętać, że łowi on skutecznie wszystkimi popularnymi metodami.

Jak dobrać się do mało aktywnych okoni stosując wędkę ze spławikiem i z kopnymi dżdżownicami na haku? Są na to co najmniej dwa sposoby. Gdy łowimy przy zaczepach (zwalonych drzewach, pomostach, kładkach) a także przy brzegowych rynnach i między kapelonami, wkładamy zestaw do wody bez zarzucania (przydaje się wtedy dłuższy kij) i umieszczamy przynętę na dnie. W razie braku brań podnosimy zestaw pionowo kilkanaście centymetrów do góry i delikatnie opuszczamy spławik na wodę. Inny sposób to podniesienie zestawu z haczykiem do samej powierzchni i powolne opuszczanie na napiętej żyłce, a także szybkie podciągnięcie spławika pod szczytówkę i raptowne opuszczenie go na wodę. Obciążony owalny spławik robi charakterystyczny plusk, a zestaw z robakami powoli opada na luźnej żyłce. 
Na wodzie czystej można prowokować ryby inaczej. Zarzucamy lekko przegruntowany zestaw, wybieramy luz żyłki i podciągamy ją ręką. Owalny spławik w odróżnieniu od smukłego stawia wtedy duży opór i przesuwa się po powierzchni wody bardzo leniwie, a o to właśnie chodzi, bo przynęta zachowuje się wówczas nadzwyczaj naturalnie. Zaletą bombki jest też to, że po podciągnięciu wraca prawie w to samo miejsce, z którego była opuszczana. Gdy nie ma brań, zwijamy kilka metrów żyłki i zaczynamy od nowa. 
W obu sytuacjach warto co jakiś czas zmieniać grunt i opisane wyżej manewry powtarzać po kilka razy. 

fot. M. Firlej 


KLIKNIJ ABY aby zobaczyć zwiastun filmu "OKONIE NA SPŁAWIK" 

 

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj