Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Błystki podlodowe z łańcuszkiem

2016-01-05

Niektóre stare błystki-oblanki z zalanymi na sztywno haczykami wciąż są łowne, jednak część złowionych na nie ryb jest podczepiona - przekonuje Radosław Bitowt.

Chcąc uniknąć takiej ewentualności lepiej łowić na przynęty z ruchomym uzbrojeniem, tzn dołączonym na krótkim łańcuszku. Wszystkie złowione w ten sposób ryby są zapięte za pysk. Taką błystkę podajemy na delikatniejszym wędzisku, które umożliwi wyczucie ataku okonia. W wychwyceniu brań (w tym podnoszonych) pomoże kiwok.
Reasumując, w odróżnieniu od tradycyjnej podlodówki taka wędka traci cechy szarpaka. Nie połowimy na takie przynęty sztywnym kijem bez akcji i metodą pompowania „kolano-oko”, które zresztą przy słabszym żerowaniu płoszy ryby. Wabik taki prowadzi się spokojniej.
Refleksy światła odbite od błystki przyciągają drapieżniki z dużej odległości, ale to haczyki kołyszące się w trakcie pauzy interesują je najbardziej. Im dalej od błystki upięte jest uzbrojenie, tym dłużej opada ono po zatrzymaniu się przynęty, prowokując ryby do ataku. Długość łańcuszka dobrana jest tak, aby nie powodować splątań. Zdobienie elementów czepnych kolorowymi koralikami, kawałkami izolacji lub chwostem znacząco podnosi atrakcyjność podlodowych przynęt. W przypadku łańcuszków z pojedynczym hakiem sprawdzonym sposobem jest założenie na niego larw ochotki lub białego robaka. Niezależnie jednak od tego, co założymy na zbrojenie, często łowi się ryby spokojnego żeru. Na pierwszym lodzie okonie atakując wszystko, co się rusza, dobrze reagują na oblanki, ale po jakimś czasie spada ich zainteresowanie przynętą ze sztywnymi hakami. Dobrze poprowadzona błystka z łańcuszkiem jest skuteczna przez całą zimę. 

fot. R. Bitowt

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj