Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon

2016-01-07
Paweł Mirecki

W Polsce jest ono mało popularne, bo kojarzone jest (i czasem błędnie utożsamiane) z kulą wodną i spławianiem lekkiej przynęty nad stanowiska ryb.

Ba, przez wielu kula wodna traktowana jest jako „narzędzie kłusownicze” ze względu na to, że tego rodzaju łowienie na naturalne przynęty było i nadal jest nielegalnie stosowane na łowiskach pstrągowych. Stąd też za tym nieco zapomnianym rodzajem spławika o zmiennej, regulowanej przez wędkarza wyporności od lat ciąży odium, które przenosi się także na spidolino. Szczytem absurdu są opinie „wędkarskich prawników” zalecających traktowanie spidolino jak sygnalizatora brań zabronionego w metodzie spinningowej. Powstały one dlatego, że ktoś zauważył jego podobieństwo do spławika i na tej podstawie wysnuł wniosek, że skoro pływa (choć i to niekoniecznie) i ma obły kształt, to pewnie pozwala zauważyć branie... No cóż, równie dobrze można by napisać, że takim sygnalizatorem jest ciężarek w zestawie typu boczny trok. Spidolino spełnia z grubsza taką samą funkcję. No ale dajmy już sobie spokój z tymi nonsensami autorstwa wędkarskich wszystkowiedzących teoretyków. 
Spidolino umożliwia łowienie typowo spinningowe na bardzo dalekich dystansach z użyciem bardzo lekkich przynęt. Mogą to być sztuczne muchy, małe gumki na hakach bez obciążenia, lekkie błystki itp. Jest wprost idealne, gdy ryby biorą tylko na przynęty muchowe, ale poza zasięgiem najdalszych rzutów muchówką. Ale nie tylko wtedy, o czym mogą świadczyć opisane w artykule przypadki rodem z polskich łowisk, gdy podawana na nim przynęta okazywała się strzałem w dziesiątkę podczas łowienia sandaczy czy okoni, niemożliwych do zmylenia innymi sposobami.

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj