Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon

2017-01-03
Michał Krzyżanowski

Sezon podlodowy kurczy się nam w tempie zastraszającym. Nader rzadko można się nim cieszyć przez całą kalendarzową zimę, a nawet w okresie najbardziej atrakcyjnym, czyli na jej początku.

Jeżeli łowić okonie, to najlepiej na pierwszym lodzie. A idealna sytuacja jest wtedy, gdy ów pierwszy lód skuje wodę już w grudniu lub chociaż na początku stycznia. Im później, tym dla wędkarza gorzej. Choć łowić da się zawsze, to jednak gdy woda zamarza dopiero na przełomie stycznia i lutego, to pod względem wyników już nie jest tak, jakby się chciało. Ten właściwy pierwszy lód to niemal gwarancja dobrych połowów okoni, oczywiście tylko tam, gdzie nie zostały one jeszcze doszczętnie wytrzebione przez miłośników rybiego białka. Pasiaste drapieżniki biorą wtedy seryjnie, przez co niektórzy wędkarze dostają małpiego rozumu, czego oznaką jest mnóstwo mniejszych lub większych ryb, zamarzniętych na kość, zalegających na lodzie wokół „szczęśliwców” ograniczających sobie tym sposobem możliwość ponownego osiągnięcia równie dobrego wyniku. Kto raz poczuje takie pierwszolodowe emocje, będzie na nie z utęsknieniem wyczekiwał każdego roku. Oby tylko było co łowić!
W tym roku wiele małych jeziorek, glinianek i zatoczek zamarzło już w połowie grudnia i gdzieniegdzie dawało się już ostrożnie wejść na lód. Tam, gdzie było 5 cm, wystarczyło jeszcze tylko 3–4 mroźnych nocy do powstania bezpiecznych 8 cm lodu, pod warunkiem że nie spadł śnieg. Ale choćby krótka odwilż sprawiała, że z lodu wychodziły nici. Nie ma się więc co dziwić, że w takiej sytuacji podlodowy zapaleniec na bieżąco śledzi prognozę pogody i gdy tylko temperatura spadnie, sprawdza, co się dzieje na wodzie.
Dla autora pierwszy lód to okonie i sztuczne przynęty. Zabiera ze sobą dwie wędki: jedną do błystek, drugą do żuczków i czortów. Każda przydaje się w innej sytuacji zastanej na lodzie i o tym właśnie traktuje niniejszy artykuł.


Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj