Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Podlodowe żuczki

2017-01-10
Michał Krzyżanowski

Przynęty bezochotkowe, do których należą m.in. żuczki podlodowe, w ciągu ostatnich dwóch sezonów stały się w Polsce bardzo popularne. Tu omówimy ich wersje głębinowe. 

Głębinowe żuki kształtem i uzbrojeniem przypominają klasyczne żuczki, lecz rozmiarem dorównują małym błystkom podlodowym. Są wykonane z cyny nalutowanej na odpowiedniego kształtu blaszce. Mają dwa haki umieszczone z płaskiej strony, co wpływa na niesymetryczne rozłożenie wagi. Szybkie i szerokie podbicie tej przynęty połączone z ciągłym unoszeniem generuje wyraźną, agresywną pracę, wyczuwaną przez ryby z dużej odległości. Łowiąc tą techniką, najlepsze rezultaty uzyskuję w pierwszej połowie sezonu.
Im ryby są mniej aktywne, tym skuteczniejsze jest bardziej urozmaicone prowadzenie. Czasem wystarczy zmiana tempa lub wysokości podbicia. Jeśli to nie przynosi rezultatu, to do brania może zachęcić nagłe znieruchomienie przynęty lub jej kontrolowany opad.
Odpowiednio dobrany kolor wabika bywa czasem dla ryby decydującym bodźcem. Trzeba trochę pokombinować, aby sprawdzić, na co ryby danego dnia najlepiej reagują. Ułatwione zadanie mają wędkarze ze specjalnie przystosowaną echosondę, na ekranie której można obserwować reakcję ryb na różne barwy przynęt i sposoby ich prezentacji.

Więcej na temat łowienia żuczkami, czortami i błystkami na pierwszym lodzie możecie przeczytać w artykule "Pierwszy lód lepszy i gorszy" w WMH nr 125.

 

tekst i  fot. Michał Krzanowski
www.michalkrzyzanowski.pl

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj