Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Trocie na boczny trok

2017-01-31
Rafał Jędrzejewski

Muchy na zestawie z bocznym trokiem są to bardzo skuteczne przynęty zarówno pod koniec zimy, jak i wczesną wiosną, kiedy to przebywające w rzece przez dłuższy czas ryby stają się wybredne.

Są to puchowce, streamery, ale również muchy tubowe montowane na hakach od 1/0 do 3/0 lub rurkach 7–9-centymetrowych, a więc nie są to wcale małe przynęty. Do głównej linki przywiązujemy za pośrednictwem krętlika długą pętlę z żyłki o średnicy 0,28–0,30 mm. W ten sposób powstaje ponadmetrowy przypon i 30-centymetrowy trok ciężarka. Jego wagę dobieramy do głębokości łowiska, siły nurtu i sposobu, w jaki chcę zaprezentować przynętę. Użycie 15–30-gramowego obciążenia na ogół pozwala na przytrzymywanie przynęty przez dłuższy czas w jednym miejscu. Z kolei 8-15 g pozwala zestawowi się przemieszczać na napiętym zestawie.
Jak łowić? Wykonujemy rzut nieco w dół pod przeciwległy brzeg. Zestaw przestawiamy skokowo z lekko uniesionym wędziskiem, a na prostych odcinkach rzeki pozwalamy ciężarkowi turlać się po dnie na napiętym zestawie. Trzeba więc mieć w zapasie różne gramatury i przepinać ciężarki na troku w miarę potrzeby. Brania następują w pierwszej fazie prowadzenia pod przeciwległym brzegiem lub na samym środku rzeki. 
Zestaw z bocznym trokiem decyduję się zastosować dopiero w trzecim lub czwartym dniu wyjazdu, kiedy wszystkie standardowe przynęty zostały już ignorowane przez ryby. Zdecydowanie lepiej sprawdza mi się w większych rzekach z szybkim nurtem.

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj