Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Sprzęt do łowienia karpi w zaczepach

2017-06-21
Paweł Szewc

Twarde zaczepy w postaci powalonych drzew, krzaków i trzcinowisk potrafią być domem dla największych karpi. Jednak wyciągnięcie ich stamtąd wystawia sprzęt na najcięższą próbę. 

Nie może być żadnych kompromisów. Każdy element sprzętu musi być mocny i nie może oddać rybie ani metra na ucieczkę w zaczepy.

  • Wędka - moc nie mniejsza niż 3 lb. Optymalnie 3,5 lb. Długość (3,6-3,9 m) to rzecz mniejszej wagi, zależy od osobistych preferencji karpiarza.
  • Kołowrotek - tylko bez wolnego biegu. Jestu niepotrzebny, a tylko dodatkowo obciąży całość. Wymagana jest prosta konstrukcja z dużą szpulą i mocnym hamulcem. I tak go zresztą dokręcimy do oporu. 
  • Linka główna - tylko plecionka. Nawet żyłka reklamowana jako nierozciągliwa rozciągnie się przy pierwszym szarpnięciu ryby i pozwoli jej wejść w zaczepy. Plecionka powinna mieć średnicę od  od 0,24 do 0,28 mm, co odpowiada wytrzymałości ok. 18–25 kg. 
  • Przypon strzałowy - jest niezbędny, bo jednak jakaś amortyzacja jest potrzebna, podobnie jak zabezpieczenie przed przetarciem ostatniego odcinka plecionki. 6-8 m fluorokarbonu o średnicy 0,55–0,60 mm, który jest odporny na przetarcia. Jeśli nie mamy tego rodzaju linki, możemy wykorzystać zwykłą żyłkę, a dobrze sprawdza się gruba żyłka spinningowa, która nie jest zbyt rozciągliwa. 
  • Ciężarek - nie może się zaklinować w gałęziach, co skutkuje utratą ryby i jej obciążeniem kawałem ołowiu. Niezbędne są klipsy z obciążeniem samowypinającym się przy braniu. Można też zastosować kamień zamocowany na gumce, jeśli nie chcemy tracić kupnych obciążników. 
  • Hak - tylko kuty. Nie mają prawa się wyginać podczas silnego przytrzymania ryby. Przypon końcowy - z plecionki o wytrzymałości 15–20 kg. 
Fot. P. Szewc

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj