Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon

2017-08-16
Michał Krzyżanowski

Łowienie w rzece z łodzi stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Na co jednak trzeba zwracać uwagę, aby skutecznie stosować metodę opadową w rzece i z łodzi?

Łowienie z łodzi ma od strony wędkarskiej same zalety w porównaniu do łowienia z marszu. Odpada wielokilometrowe chodzenie po nie zawsze bezpiecznych, a najczęściej uciążliwych ścieżkach. Odpada konieczność bezsilnego spoglądania na obiecujące, lecz niedostępne dla rzutu miejscówki. Odpada oganianie się od „robactwa” i psikanie repelentem, jak też późniejsze szukanie kleszczy. Odpadają samoograniczenia w ilości i wadze bagażu, dzięki czemu można zabrać np. 2–3 wędki i zapas akcesoriów niezbędnych do maksymalnego wykorzystania każdego miejsca czy napłynięcia. 
Minusy łowienia z łodzi są w zasadzie chyba tylko natury logistycznej: trzeba ją gdzieś zwodować i na czymś przewieźć (lub znać miejsce bezpiecznego przycumowania, a w przerwach między wyjazdami – zaparkowania). Nie bardzo nadaje się też na szybkie, spontaniczne wypady. A jeśli jesteśmy skazani na ponton, to jego stałe rozkładanie, pompowanie i składanie uświadomi nam dobitnie słuszność ostatniego z powyższych stwierdzeń. Przystani i slipów, gdzie można cały majdan spuścić na wodę i suchą stopą wejść na pokład łodzi, jest nad naszymi rzekami wciąż niewiele. Znacznie częściej wędkarz jest skazany na mniejszą lub większą prowizorkę i brodzenie w wodzie podczas wsiadania i wysiadania nie należy do rzadkości. Musimy zatem być zaopatrzeni w wodery lub przynajmniej wysokie gumowce. Na tym chyba jednak koniec niedogodności. 
Niemniej jednak lista zalet wydaje się przeważać nad wadami i jeśli ktoś ma dostęp do łodzi, a jeszcze nią nie pływał po rzece, to wrzesień jest dobrym miesiącem, aby to w końcu zrobić. Rzeka odwdzięczy się po królewsku, jeżeli rzecz jasna nie wpadniemy na mieliznę – zarówno na tę przysłowiową, jak i prawdziwą. Z myślą o takich wędkarzach (a także o tych nieco już bardziej otrzaskanych z rzecznymi wyprawami) powstał niniejszy artykuł.  

 

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj