Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Dopisz się do listy!

Dołącz

Reklamy

Licznik odsłon


Miłośnicy „Królowej Dunajca”

2010-09-09
Krakowski Klub Głowatka

Jesienią 1993 roku grupa wędkarzy podczas spotkania towarzyskiego podjęła decyzję o założeniu Klubu Głowatka, którego głównymi celami były ochrona rzek Podhala i zarybianie ich rybami łososiowatymi.

Spontaniczny „komitet założycielski” w składzie: Zdzisław Adamczyk, Waldemar Bolerowski, Wojciech Krasnopolski, Wiesław Dębicki, Tadeusz Ćwik, Janusz Palonek, Stanisław Kowalski, Wojciech Obydziński, Marian Godzic, Andrzej Pierzchała i Marek Wójcik prezesem mianował Wojciecha Krasnopolskiego. Już w 1994 roku zorganizowaliśmy pierwszy Puchar Głowatki, w którym uczestniczyło 46 osób! Przez lata działalności Klub zarybił rzeki Podhala narybkiem za kwotę 150 tys. zł. 
Obecnie Krakowski Klub Głowatka liczy 64 członków, w tym jedną przedstawicielkę „płci pięknej”. Szczególnie cenimy sobie współpracę z ZEW Niedzica SA oraz z gminami położonymi nad Dunajcem: Czorsztyn i Łapsze Niżne. Przez cały okres swojej działalności współpracowaliśmy także z wieloma innymi klubami i towarzystwami, które w swoich krajach popularyzują ochronę głowacicy, jak również organizują zawody. Owocem tej współpracy jest popularyzacja za granicą organizowanego przez nasz Klub Pucharu Głowatki. Od dłuższego już czasu gościmy u siebie wędkarzy z całej Europy, którzy tak jak my są miłośnikami głowacicy.

20 sierpnia 2010 roku Klub zorganizował spotkanie w Łopusznej zatytułowane „Skuteczność zarybień głowacicą – gdzie, kiedy i jak to robić?”. Tematami dyskusji były:

1. Przyczyny słabych efektów wędkarskich w łowieniu głowacicy
2. Najlepsze miejsca, materiały zarybieniowe oraz czas zarybień
3. Najskuteczniejszy asortyment zarybieniowy, wylęg czy selekt
4. Przyszłość hodowli głowacicy w Łopusznej
5. Jednolite napisy na odcinkach granicznych

Do dyskusji zostali zaproszeni m.in.: dr Leszek Augustyn, prof. dr hab. Krzysztof Goryczko, mgr inż. Mieczysław Kowalewski, prof. dr hab. Andrzej Witkowski, przedstawiciele redakcji: „Wędkarstwo moje hobby” – Paweł Mirecki,  „Wiadomości Wędkarskie” – Andrzej Zawisza, „Wędkarski Świat” – Piotr Piotrowski, „Wędkarz Polski” – Wiesław Dębicki, „Taaaka Ryba” – Jerzy Biedrzycki, prezes PZW Nowy Sącz – Józef Kaczor, prezes PZW Tarnów – Ignacy Piskorski, dyrektor PZW Krosno – Piotr Konieczny, prezes Koła PZW Zakopane – Marek Szandor, RZGW Kraków – dr Marek Jelonek, wiceprezes ZG PZW – Maciej Brudziński, redaktor naczelny magazynu „Sztuka Łowienia” – Kuba Standera, Flytiers – Jacek Pawłowski. Spotkanie to pozwoliło na ustalenie wspólnej polityki zarybieniowej głowacicą w rzece Dunajec podnoszącej jej skuteczność. Dotychczas Klub zarybiał pod koniec roku, w okresie jesiennym, ale efekty zarybień nie były zadowalające. Z przedstawionych na spotkaniu rezultatów długoletnich badań prowadzonych przez prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego i mgr inż. Mieczysława Kowalewskiego wynikało, że najlepszym okresem do zarybień jest sierpień i początek września. Była to dla nas bardzo istotna informacja.

Kolejnym owocem spotkania jest potwierdzenie zasadności prowadzenia zarybień „metodą wrocławską”. Daje ona naprawdę bardzo dobre rezultaty w obfitujących w żyzny pokarm dopływach Dunajca, gdzie ryby w krótkim czasie osiągają spore przyrosty.
Z pozytywnym odzewem spotkał się również projekt zarybienia głowacicą Dunajca poniżej zapory w Czchowie. Inicjatywa ta ucieszyła zwłaszcza prezesa Okręgu PZW Tarnów – Ignacego Piskorskiego, który zapewnił, że ryba znajdzie tam dobre warunki bytowania, jak również z pewnością uatrakcyjni wędkarsko ten odcinek Dunajca.

Ostatnią propozycją, nad którą bardzo długo dyskutowano, był pomysł przedstawiony przez prezesa PZW Nowy Sącz Józefa Kaczora dotyczący utworzenia łowiska specjalnego – „Głowacica” – na zbiorniku wyrównawczym, poniżej zbiornika w Czorsztynie. Do zbiornika trafiłyby ryby ze stada tarłowego – 100 sztuk o wadze od 15 do 20 kg. Na jeziorze miałaby powstać mała przystań, a do dyspozycji wędkarzy byłoby 10 łodzi.

Sierpniowe spotkanie było dla nas niezwykle owocne i inspirujące. Dostarczyło wielu ważnych informacji, ale również stało się płaszczyzną integrującą środowisko, któremu zależy na losie głowacic.

Przed nami kolejny już XVII Puchar Głowatki. Gorąco zapraszamy wszystkich miłośników „Królowej Dunajca” na październikowe zawody, które są nie tylko sprawdzianem wędkarskich umiejętności, ale przede wszystkim doskonałą zabawą w międzynarodowym towarzystwie.

 

Krakowski Klub Głowatka 
www.hucho-hucho.org

 

Słowa kluczowe: | społeczność | Dunajec | Głowatka | głowacica | zarybianie |

Komentarze

nowsze
starsze
nowsze
starsze

Twój komentarz został dodany i oczekuje na moderację.

Prosimy o cierpliwość.

Dodaj komentarz

(nie jest podawany do publicznej wiadomości)

---- reklama ----
http://www.AUTOdoc.PL Istnieje możliwość zakupu części zamiennych w niewiarygodnie niskich cenach tutaj